5 triků, jak zařídit interiér malého bytu

"Malý" už nezní jako verdikt. Dnes jsou populární zejména malá studia a byty, a proto je tak důležité vytvořit ergonomický a přehledný design na třiceti až čtyřiceti metrech čtverečních. Je to výzva, ale je to dosažitelné.

 

Barva - neutrální


Útulnost a komfort obytného prostoru se málokdy odvíjí od metrů čtverečních. A téměř vždy záleží na správném barevném provedení.

Jasné, pochmurné barvy mohou pohltit již tak malý prostor, zatímco pastelové odstíny mohou v místnosti vyvolat pocit dusna a stísněnosti.

Hledejte neutrální světlé pozadí bez křiklavých nebo křiklavých ornamentů. Výrazné barvy nechte na akcenty.

 

Efekt zrcadla


Pomocí skleněných příček můžete odvážně rozdělit prostor. Ty mohou být různé, od monolitických skleněných bloků (pokud renovujete) až po beztížné pohyblivé zástěny. Díky tomu se denní světlo dostane i do těch nejvzdálenějších koutů místnosti a velké podlahové zrcadlo se velmi hodí.

Mnoho lidí ví o zrcadle naproti oknu, ale málokdo ví, že zrcadlo můžete nahradit jakýmkoli lesklým nebo chromovaným povrchem. Například lesklá čela nábytku nebo obklady na stěnách.

Je však důležité nepřehánět to se skleněnými a zrcadlovými prvky, abyste neskončili jako v burleskním pokoji.

 

Lesklý strop a jednotná podlaha


Pokud jsou stropy v bytě nízké, jsou pro malou místnost vhodné napínané stropy s lesklým světlým povrchem.

Stěny mohou být vyzdobeny různými materiály, pokud jsou ve stejném barevném provedení. Může jít například o kombinaci béžové omítky, tapet a keramických obkladů. Mimochodem, svislé akcenty na jedné ze stěn také opticky zvýší strop.

Ale podlahy v malé místnosti je lepší zvolit bez zjevných akcentů a světlých přechodů. Je lepší mít v celém bytě jednu podlahu - jakoukoli, která se vám líbí: parkety, laminátovou nebo litou podlahu.

 

Skryté úložné systémy


Nepořádek a chaos jsou největšími nepřáteli malých prostor. Nebojte se proto vestavěných skříní ve výšce stropu. Tyto skříně nebo meziskříně jsou téměř neviditelné a pomohou vám udržet pořádek.

Pultík, postel s úložným prostorem nebo pohovka s úložnou zásuvkou jsou potenciálními úložnými prostory pro sezónní předměty, sportovní vybavení, boty, žehlicí prkno a dokonce i vysavač.

 

Transformační nábytek


Menším bytům prospěje jednoduchý, minimalistický nábytek nebo transformační nábytek. Skříňky s hladkými čely ušetří místo v malé kuchyni a dodají místnosti útulnější atmosféru.

Kuchyňský parapet s výklopnou pracovní deskou je ideální pro každodenní stolování nebo práci na počítači. Speciální konferenční stolek lze přeměnit na jídelní stůl nebo křeslo či pohovku na postel.

Bez nadsázky lze říci, že si díky těmto kompromisům můžete vytvořit vlastní posilovnu. Stačí jen chtít a vždycky se pro to najde místo.